Podsumowanie pikniku

 

Nasz Piknik Żyj zdrowo na sportowo to plenerowa i integracyjna impreza dla całej społeczności szkolnej.

 Wczoraj spotkało się  około 300 osób, w tym  uczniowie, rodzice i nauczyciele. Piknik ph. Żyj zdrowo na sportowo był zwieńczeniem pracy w programie Szkoła Promująca Zdrowie
i szkolnego Programu Wychowawczo – Profilaktycznego 2022/2023, w tym działań
w ogólnopolskich programach profilaktycznych: Zachowaj Trzeźwy Umysł, Unplugged, Warsztaty Moje emocje, Debata, Rosnę zdrowo. Podstawą tych działań jest
kształtowanie
i promowanie szeroko pojętego zdrowego stylu życia.

W programie Pikniku znalazła się: Gra Bądź zdrów! dla uczniów I-III SP i klas IV-VIII SP
z konkurencjami sportowymi (np. wyścigi w workach, bieg z piłką, przeciąganie liny, sztalefy)
i konkurencjami wiedzowymi  dot. zdrowia - zbilansowanej diety i uzależnień (e-papierosy, energetyki). Wśród zadań  obu Gier znalazły się m.in.: wykonanie plakatów Zdrowy Ja wg haseł prozdrowotnych, Piramida Nie egipska – układanie piramidy żywieniowej, NIE! Dla używek wykonanie plakatów informacyjnych o szkodliwości e-papierosów i energetyków, Znane i nieznane– odgadywanie po smaku owoców i warzyw.

Na terenie szkoły działały 3 punkty  Zdrowie Plus:

1.         Punkt Dbam o zdrowie, gdzie można było porozmawiać z pielęgniarką szkolną
oraz otrzymać ulotki informacyjne dot. zdrowia, profilaktyki uzależnień, w tym e-papierosów
i energetyków.

 

2.         Punkt Zdrowa Woda punkt informacyjny z dostępem do wody, gdzie każdy mógł ugasić pragnienie i dowiedzieć się o zaletach picia wody.  Punkt powstał dzięki  współpracy
z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Lęborku.

 

3.         Punkt Zdrowa Przekąska z degustacją zdrowych koktajli i sałatek - alternatywa dla energetyków i niezdrowych przekąsek (menu: owocowy koktajl ze świeżymi truskawkami, galaretki z sałatką owocową (truskawki, borówki, winogrona), owoce (banan, jabłko, gruszka), batoniki mussli i bakaliami). 

W trakcie oczekiwania na wyniki Gier Bądź zdrów! szkolna grupa Just dance prowadziła zabawy taneczne dla uczestników Pikniku. Grupa uczniów tzw. ankieterów rozpytywała uczestników imprezy – uczniów i rodziców o e-papierosy, energetyki i ich wiedzę o ich szkodliwości. Wyniki nie są zadawalające: świadomość o negatywnych skutkach działania tych używek jest niewielka. Dlatego rozdawano ulotki i kierowano do Punktu Dbam o zdrowie.

Bogata fotorelacja z pikniku na szkolnym Facebooku: Piknik szkolny