Kilka słów o patronie


Kościuszko Tadeusz (1746-1817)
_________________________________________________________________________________
polski i amerykański generał, bohater narodowy, inżynier
Pełne nazwisko: Andrzej Tadeusz Bonawentura Kościuszko
Data urodzenia: 04/02/1746
Data śmierci: 15/10/1817 w wieku 71 lat
Znak Zodiaku: Wodnik
Miejsce śmierci: Solura, Szwajcaria
Wzrost: 165 cm
W roku 2018 przypada: 272. rocznica urodzin i 201. rocznica śmierci.
Tadeusz Kościuszko – urodzony 4 lutego 1746 roku w Mereczowszczyźnie generał polski i amerykański. Jego ojcem był Ludwik Tadeusz Kościuszko , a matką Tekla z Ratomskich. Polski bohater narodowy. Pobierał nauki w Szkole Rycerskiej. Wyjechał na stypendium do Paryża, wrócił jako kapitan artylerii. Brał udział w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Fortyfikował tam obozy Armii Kontynentalnej. Zbudował twierdzę West Point. Został awansowany na generała brygady amerykańskiej. Po powrocie do Polski został powołany do wojska w stopniu generała-majora. Wykazał się odwagą walcząc w wojnie polsko-rosyjskiej w bitwach pod Zieleńcami i Dubienką. Po przystąpieniu króla Stanisława Augusta do Targowicy podał się do dymisji. Wyjechał do Lipska, potem do Francji i Włoch. Po powrocie do Polski wywołał w 1794 w Krakowie powstanie zwane kościuszkowskim, ogłosił insurekcję i objął władzę dyktatorską jako Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej. Rozbił wojska gen. Tomasowa pod Racławicami, jednak po przegranej bitwie pod Maciejowicami został uwięziony w Petersburgu. Ostatnie lata spędził w Szwajcarii. Zmarł w Solurze 15 października 1817. Został pochowany na Wawelu.Ciekawostki - tego możesz nie wiedzieć:
______________________________________________________

- Jest budowniczym słynnej twierdzy West Point.
- Wykonawcą jego testamentu był T. Jefferson.
- Sporą część swoich poborów z armii amerykańskiej przeznaczył na wykupienie czarnoskórych niewolników i ich kształcenie.
- Przyjaciel Indian. Jeden z ich wodzów - Mały Żółw, podarował Polakowi w geście przyjaźni tomahawk.
- Wiele parków, ulic i mostów w USA nosi jego imię.
- Napoleon określił go „bohaterem północy”.
- Nie miał żony, choć na powodzenie u kobiet nie narzekał. Trzykrotnie rodziny jego wybranek odrzucały oświadczyny. 
- Urna z sercem Kościuszki trafiła do Polski dopiero w 1927 r. - umieszczono ją w dawnej kaplicy królewskiej Zamku Królewskiego w Warszawie.