100 lat Niepodległości


W tym roku obchody Święta Niepodległości miały wyjątkowy charakter. Była to okrągłą, 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły przygotowali żywą lekcję historii ukazującą dążenia niepodległościowe oraz wydarzenia, które doprowadziły do odzyskania wolności i ukształtowania niepodległej Polski.
Pamięć minionego okresu i dumę z odzyskania niepodległości przywołały piękne wiersze recytowane przez Dawida Kłosowskiego. Kacpra Lechończaka, Zenka Wojciechowskiego,Ksenię Łabacewicz, Polę Klawikowską, Nadię Młynek i Oliwię Pawełek. 


Historię odzyskania wolności mogliśmy poznać dzięki : ogłaszającemu najnowsze wiadomości Gazeciarzowi – Kubie Zagackiemu, prowadzącym stałe rozmowy o sytuacji w kraju Dżentelmenom- Konradowi Pirch i Patrykowi Skolimowskiemu, Damom – Marcie Cielesz i Łucji Michałowskiej, Poznaniankom – Wiktorii Richert i Julii Berlińskiej. Ślązak czyli Maciek Krzemień podkreślił dumę z bycia Polakiem a Harcerz Artur Górlikowski, którego później opłakiwała Matka – Laura Terman i żołnierze Gracjan Różyński i Gracjan Karolak przypomnieli,że o wytęsknioną wolność trzeba było walczyć. Jak ważna jest wolność podkreśliły Nikola Kryża i Monika Baranowska.


W miejsca związane z walkami o niepodległość przeniosły nas swoimi pięknymi interpretacjami muzycznymi Zuzia Rogowska do Lwowa i Marta Lechończak, której akompaniowały na gitarach Marcelina Bigus i Martyna Chojnowska na Śląsk. Natomiast Ksawier Rapel swoim cudownym wykonaniem piosenki „Powrócisz tu” podkreślił cel Polaków sprzed 100 lat. Paweł Czaja na trąbce zagrał pieśni legionowe. Artystom towarzyszył chór który stanowiła cała klasa 5a.
Akademię poprowadzili Melania Bulaczak i Adrian Patocki. Nad nagłośnieniem czuwali Damian Szafoni i Mateusz Syldatk.


Wszystkim uczniom, którzy zaangażowali się przygotowanie przedstawienia składamy serdeczne podziękowania.
Więcej zdjęć z tego uroczystego apelu na naszym Facebooku: 100 lat Niepodległości