Łączy nas pamięć

Przypnij żonkil i pokaż, że #ŁączyNasPamięć
Dziś przypada 80. rocznica powstania w getcie warszawskim. Kolejny już raz nasza szkoła przystąpiła do organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN akcji społeczno-edukacyjnej ,,Żonkile”, która przywraca pamięć o tych wydarzeniach.


Powstanie w getcie warszawskim było pierwszym miejskim powstaniem przeciwko Niemcom w okupowanej Europie. Wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. Był to bohaterski zryw ludzi, którzy mieli świadomość, że ich walka skazana jest na porażkę, ale woleli śmierć w walce. Żydzi i Żydówki z getta warszawskiego dali światu świadectwo swej woli walki, to nie śmierć była dla nich najważniejsza, lecz to jak i za co się umiera. Ich powstańczy zryw jest symbolem męstwa, determinacji i odwagi. Woli walki o wolność i woli samodecydowania o sobie.
Dlaczego żonkile? Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca ŻOB. Co roku, 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Stąd właśnie żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu w getcie warszawskim.
Tegoroczna akcja Żonkile dedykowana jest ludności cywilnej, poległej w trakcje powstania w getcie warszawskim - 50 tysiącom kobiet, mężczyzn i dzieci przebywających w kryjówkach na strychach domów i podziemnych bunkrach w trakcie walk, a także w gruzach getta po upadku powstania. Ich cywilny opór był tak samo ważny, jak opór tych, którzy walczyli z bronią w ręku.